  • 140B00502
140B00502
advertisement
Manufacturer No:
140B00502
Manufacturer:
Vishay Spectrol
HK JDW NO:
876-140B00502
Package:
Datasheet:
140B00502
Description:
POT 5K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
140B00502
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 140B00502.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    140
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Turret
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    5kOhm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    2W
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Rotary
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Solder Turret
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Actuator Type
    Slotted
  • Rated Temperature
    40°C
  • Bushing Thread
    1/4-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Hole Diameter
    6.35 mm
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.1248 (3.17mm)
  • Rotation
    330°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Round - 0.500Dia x 0.305 H 12.70mmx7.75mm
  • Diameter
    12.7mm
  • Length
    29.39mm
  • Actuator Length
    0.700 17.78mm