  • 1447AL10
1447AL10
advertisement
Manufacturer No:
1447AL10
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-1447AL10
Package:
Datasheet:
1447AL10
Description:
Electrical Enclosures NEMA12 60X37.5X10
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1447AL10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1447AL10.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Box
  • Material
    Metal, Steel
  • Weight
    257lbs 116.6kg
  • Packaging
    Box
  • Series
    1447A
  • Size / Dimension
    60.000Lx37.380W 1524.00mmx949.45mm
  • Feature
    Interior Panels
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Gray
  • Design
    Hinged Door, Lid
  • Container Type
  • Area (L x W)
    2243in2 (1.447 m2)
  • Height
    10.000 254.00mm
  • Length
    1.524m
  • Width
    949.452mm