  • 14FMN-BMTTN-A-TF
14FMN-BMTTN-A-TF
advertisement
Manufacturer No:
14FMN-BMTTN-A-TF
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-14FMN-BMTTN-A-TF
Package:
Datasheet:
14FMN-BMTTN-A-TF
Description:
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 14 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
14FMN-BMTTN-A-TF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    FMN
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Low Insertion Force (LIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    14
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    TOP ENTRY
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    14
  • Current Rating
    500mA
  • Contact Finish
    Tin
  • Lead Pitch
    1mm
  • Mating Information
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Flat Flex Type
    FFC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Vertical - 1 Sided
  • Cable End Type
    Straight
  • Height Above Board
    0.201 5.10mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm