  • 14UL1007SLDBLU500
14UL1007SLDBLU500
advertisement
Manufacturer No:
14UL1007SLDBLU500
Manufacturer:
Remington Industries
HK JDW NO:
670-14UL1007SLDBLU500
Package:
Datasheet:
14UL1007SLDBLU500
Description:
14 AWG GAUGE UL1007 SOLID HOOK-U
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
14UL1007SLDBLU500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    Blue
  • Conductor Strand
    Solid
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.097 (2.46mm)
  • Length
    500.0' 152.4m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.016 0.41mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    UL Style 1007
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Operating Temperature
    105°C
  • Packaging
    Spool
  • Feature
    Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    14 AWG
  • Voltage
    300V