  • 150105K400QF
150105K400QF
advertisement
Manufacturer No:
150105K400QF
HK JDW NO:
192-150105K400QF
Package:
Axial
Datasheet:
150105K400QF
Description:
150 1μF Film Capacitor ±10% Axial PC Pins 400V-DC 200V-AC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
150105K400QF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    150
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.571Diax1.299L 14.50mmx33.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    RATED VOLTAGE(VAC):200
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Voltage - Rated AC
    200V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Diameter
    14.5mm
  • Length
    33mm