  • 150208-2000-RB-WB
150208-2000-RB-WB
advertisement
Manufacturer No:
150208-2000-RB-WB
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-150208-2000-RB-WB
Package:
Datasheet:
150208-2000-RB-WB
Purchasing and Inquiry
150208-2000-RB-WB Overview
150208-2000-RB-WB Features
1502 series
150208-2000-RB-WB Applications
There are a lot of 3M 150208-2000-RB-WB Rectangular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Embedded systems
  • Telecommunications
  • Instrumentation
  • Measuring & Control Technology
  • Datacom
  • Communication
  • Industrial Automation
  • Automotive Electronics
  • Transportation
Step5Bar-code shipping tag
150208-2000-RB-WB
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    1502
  • Feature
    Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    8
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    500VDC
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    2.0066mm
  • Insulation Height
    0.183 4.65mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)