  • 15050VA-48M-EA-YY
15050VA-48M-EA-YY
advertisement
Manufacturer No:
15050VA-48M-EA-YY
HK JDW NO:
567-15050VA-48M-EA-YY
Package:
Datasheet:
15050VA-48M-EA-YY
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
15050VA-48M-EA-YY
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Weight
    1.8lbs 816.5g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2009
  • Series
    5920VL
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx150mm H
  • Part Status
    Active
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.280A
  • Max Power Dissipation
    13.4W
  • Current Rating
    280mA
  • Lifetime @ Temp
    100000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    2550 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    194.5 CFM (5.45m3/min)
  • Noise
    51.0 dB(A)
  • Voltage Range
    36V~56VDC
  • Static Pressure
    0.428 in H2O (106.6 Pa)