  • 1505R1BI5.5
1505R1BI5.5
advertisement
Manufacturer No:
1505R1BI5.5
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1505R1BI5.5
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
1505R1BI5.5
Description:
Specialty Fuses V A Limiting 5.5kV
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1505R1BI5.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    TAB/BLADE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®
  • Size / Dimension
    18.000Lx3.000W x 3.600 H 457.20mmx76.20mmx91.44mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Motor Protection
  • Current Rating (Amps)
    150A
  • Voltage - Rated AC
    5.5kV
  • Body Length or Diameter
    76.2mm
  • Physical Dimension
    76.2mm x 457.2mm
  • Fuse Type
    Cartridge
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    80kA
  • Rated Current
    150A
  • Blow Characteristic
    MEDIUM
  • Class Code
    R
  • Body Height
    457.2mm