  • 1550WLBK
1550WLBK
advertisement
Manufacturer No:
1550WLBK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-1550WLBK
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
Metal enclosure black 165 x 127 x 77 mm Aluminium IP 66, 1550WLBK, Hammond
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1550WLBK
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1550WLBK.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    Metal
  • Material
    Metal, Aluminum
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    190.000007g
  • Body Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    1550W
  • Size / Dimension
    6.512Lx5.016W 165.40mmx127.41mm
  • Feature
    Watertight
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Black
  • Design
    Cover Included
  • Container Type
    Box
  • Area (L x W)
    32.7in2 (211cm2)
  • Height
    3.012 76.50mm
  • Length
    165.4048mm
  • Width
    127.4064mm
  • Thickness
    0.079 2.01mm