  • 157CKS050M
157CKS050M
advertisement
Manufacturer No:
157CKS050M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-157CKS050M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
157CKS050M
Description:
CKS 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 263mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
157CKS050M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CKS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    150μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.1052Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    263mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    263mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    433.95mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm