  • 1590KFBK
1590KFBK
advertisement
Manufacturer No:
1590KFBK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-1590KFBK
Package:
125
Datasheet:
1590KFBK
Description:
Enclosures, Boxes, & Cases Diecast Alum wFlange 4.92x2.95x4.92Black
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1590KFBK
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1590KFBK.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    125
  • Material
    Metal, Aluminum
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    1.1lbs 499g
  • Body Material
    Aluminium
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    1590F
  • Size / Dimension
    4.921Lx4.921W 124.99mmx124.99mm
  • Feature
    EMI Shielded, Mounting Flange
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Black
  • Design
    Cover Included
  • Container Type
    Box
  • Area (L x W)
    24.2in2 (156cm2)
  • Height
    3.169 80.49mm
  • Length
    124.9934mm
  • Width
    124.9934mm
  • Thickness
    0.080 2.03mm