  • 1590WXXBK
1590WXXBK
advertisement
Manufacturer No:
1590WXXBK
HK JDW NO:
348-1590WXXBK
Package:
Datasheet:
1590WXXBK
Description:
Hammond Watertight Diecast Enclosure 1590WXXBK Black (145 x 121 x 39mm)
Step5Bar-code shipping tag
1590WXXBK
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1590WXXBK.
  • Area (L x W)
    27.3in2 (176cm2)
  • Height
    1.547 39.29mm
  • Length
    145.2118mm
  • Width
    121.2088mm
  • Thickness
    0.089 2.26mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    IP65
  • Material
    Metal, Aluminum
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    174.99999g
  • Published
    2009
  • Series
    1590W
  • Size / Dimension
    5.717Lx4.772W 145.21mmx121.21mm