  • 1590Z162GY
1590Z162GY
advertisement
Manufacturer No:
1590Z162GY
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-1590Z162GY
Package:
Epoxy
Datasheet:
1590Z162GY
Description:
Enclosures, Boxes, & Cases 10.24X6.25 GRAY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1590Z162GY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Box
  • Package / Case
    Epoxy
  • Material
    Metal, Aluminum
  • Housing Material
    Aluminium
  • Weight
    3.8lbs 1.7kg
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    1590Z
  • Size / Dimension
    10.236Lx6.299W 260.00mmx160.00mm
  • Feature
    Watertight
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Gray
  • Design
    Cover Included
  • Container Type
    Box
  • Area (L x W)
    64.5in2 (416cm2)
  • Height
    3.563 90.50mm
  • Length
    259.9944mm
  • Width
    159mm
  • Thickness
    0.080 2.03mm