  • 15KPA018C-SD-Q
15KPA018C-SD-Q
advertisement
Manufacturer No:
15KPA018C-SD-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-15KPA018C-SD-Q
Package:
DO-218AB
Datasheet:
15KPA018C-SD-Q
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
15KPA018C-SD-Q
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-218AB
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, 15KPA
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Zener
  • Applications
    Automotive
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    18.34V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    527.8A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    28.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    18V