  • 15KPA43CA-B
15KPA43CA-B
advertisement
Manufacturer No:
15KPA43CA-B
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-15KPA43CA-B
Datasheet:
15KPA43CA-B
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.8VC AXIAL
Step5Bar-code shipping tag
15KPA43CA-B
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    15KPA
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    EXCELLENT CLAMPING CAPABILITY, UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    8W
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    48V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    216.3A
  • Clamping Voltage
    69.8V
  • Peak Pulse Current
    216.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    43V
  • Peak Pulse Power
    15kW