  • 15SH-A-06-TS
15SH-A-06-TS
advertisement
Manufacturer No:
15SH-A-06-TS
Manufacturer:
Adam Tech
HK JDW NO:
9-15SH-A-06-TS
Package:
Datasheet:
Description:
15SH Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 6-Position Board to Cable/Wire 0.181 4.60mm Height
Quantity:
In Stock : 794
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
15SH-A-06-TS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Mounting Option 1
    LOCKING
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    15SH
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Kinked Pin, Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    6
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    50VAC/DC
  • Fastening Type
    Friction Lock
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Contact Type
    Male Pin
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Insulation Height
    0.181 4.60mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.059 1.50mm
  • Insulation Color
    Ivory
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    0.354 inch
  • Contact Length - Post
    0.106 2.69mm
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Mating Contact Pitch
    0.059 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    800VAC V