  • 160-153FS
160-153FS
advertisement
Manufacturer No:
160-153FS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-160-153FS
Package:
2-SMD
Step5Bar-code shipping tag
160-153FS
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    160
  • Size / Dimension
    0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    180mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Inductance
    15μH
  • Test Frequency
    2.5MHz
  • DC Resistance (DCR)
    3.8Ohm Max
  • Frequency - Self Resonant
    23MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    46 @ 2.5MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    46
  • Inductance Frequency - Test
    2.5MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    1512
  • Rated Current-Max
    0.18A
  • Height Seated (Max)
    0.080 2.03mm