  • 1611RL-04W-B80-B00
1611RL-04W-B80-B00
advertisement
Manufacturer No:
1611RL-04W-B80-B00
HK JDW NO:
567-1611RL-04W-B80-B00
Package:
Axial
Description:
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1611RL-04W-B80-B00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.106lb 48.08g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2008
  • Series
    1611RL
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    7.44W
  • Current Rating (Amps)
    0.620A
  • Max Power Dissipation
    7.44W
  • Depth
    40mm
  • Current Rating
    620mA
  • Approval Agency
    CE, UL, VDE
  • Lifetime @ Temp
    80000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    18000 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    19.4 CFM (0.543m3/min)
  • Noise
    60.0 dB
  • Voltage Range
    7V~13.2VDC
  • Static Pressure
    1.611 in H2O (402.0 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Height
    28mm