  • 166GD24B
166GD24B
advertisement
Manufacturer No:
166GD24B
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-166GD24B
Package:
Datasheet:
166GD24B
Description:
XFRMR LAMINATED 16.8VA CHAS MNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
166GD24B
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 166GD24B.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1lb 453.59g
  • Published
    2008
  • Series
    166
  • Size / Dimension
    82.55mm Lx44.45mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Wire Leads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Max Power Dissipation
    16.8W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Isolation
    2000Vrms
  • Max Output Current
    700mA
  • Power - Max
    16.8VA
  • Voltage - Primary
    117V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    Yes
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    24V
  • Height Seated (Max)
    50.80mm