  • 16G88-220P.1
16G88-220P.1
advertisement
Manufacturer No:
16G88-220P.1
Manufacturer:
Portescap
HK JDW NO:
618-16G88-220P.1
Package:
Datasheet:
Description:
STANDARD MOTOR 11000 RPM 3VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16G88-220P.1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Weight
    0.053lb 24.04g
  • Mounting Hole Spacing
    0.394 (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Series
    16G88
  • Size / Dimension
    Round - 0.629Dia 16.00mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    DC Motor
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Voltage - Rated
    3VDC
  • Power Rating
    4.5W
  • Termination Style
    Solder Tab
  • Function
    Standard
  • RPM
    11000 RPM
  • Power - Rated
    4.5W
  • Torque - Rated (oz-in / mNm)
    0.821 / 5.8
  • Motor Type
    Brushed
  • Diameter - Shaft
    0.059 (1.50mm)
  • Length - Shaft and Bearing
    0.295 7.50mm