  • 16PTFESTRGRA500
16PTFESTRGRA500
advertisement
Manufacturer No:
16PTFESTRGRA500
Manufacturer:
Remington Industries
HK JDW NO:
670-16PTFESTRGRA500
Package:
Datasheet:
16PTFESTRGRA500
Description:
Quantity:
In Stock : 1031
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16PTFESTRGRA500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Operating Temperature
    200°C
  • Packaging
    Spool
  • Feature
    Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    Gray
  • Conductor Strand
    19/29
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.080 (2.03mm)