  • 16TQC47M
16TQC47M
advertisement
Manufacturer No:
16TQC47M
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-16TQC47M
Package:
Molded
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16TQC47M
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 16TQC47M.
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT MEASURED AT 100KHZ TO 500 KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
    2917
  • Ripple Current
    1.4A
  • Tan Delta
    0.1
  • Current - Leakage
    75.2μA
  • Height
    1.9mm
  • Length
    7.3mm