  • 16UL1007SLDGRE25
16UL1007SLDGRE25
advertisement
Manufacturer No:
16UL1007SLDGRE25
Manufacturer:
Remington Industries
HK JDW NO:
670-16UL1007SLDGRE25
Package:
Datasheet:
16UL1007SLDGRE25
Description:
Quantity:
In Stock : 39
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16UL1007SLDGRE25
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Operating Temperature
    105°C
  • Packaging
    Spool
  • Feature
    Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    16 AWG
  • Voltage
    300V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    Green
  • Conductor Strand
    Solid
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.094 (2.38mm)
  • Length
    25.00' 7.62m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.016 0.41mm