  • 170-015-273L030
170-015-273L030
advertisement
Manufacturer No:
170-015-273L030
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-170-015-273L030
Package:
Datasheet:
170-015-273L030
Description:
CONN D-SUB HOUSING RCPT 15POS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
170-015-273L030
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    BRASS
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -50°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    170
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle for Female Contacts
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Contact Finish - Mating
    GOLD
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    15
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
    YES
  • Note
    Contacts Not Included
  • Flange Feature
    Mating Side (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A
  • Height
    12.6mm
  • Length
    39.1mm