  • 170-037-173L030
170-037-173L030
advertisement
Manufacturer No:
170-037-173L030
HK JDW NO:
551-170-037-173L030
Package:
Datasheet:
170-037-173L030
Description:
CONN D-SUB HOUSING PLUG 37POS
Step5Bar-code shipping tag
170-037-173L030
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -50°C~125°C
    170
  • Feature
    Grounding Indents
  • Pbfree Code
  • Connector Type
    Plug for Male Contacts
  • Number of Positions
    37
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Flange Feature
    Mating Side (4-40)
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C
  • Height
    12.6mm
  • Length
    69.4mm