  • 1706R1C2.75W
1706R1C2.75W
advertisement
Manufacturer No:
1706R1C2.75W
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-1706R1C2.75W
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
1706R1C2.75W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1706R1C2.75W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Holder
  • Package / Case
    Cartridge, Non-Standard
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    POWR-GARD®
  • Size / Dimension
    3.000Diax10.875L 76.20mmx276.23mm
  • Feature
    Indicating
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Standard
  • Type
    Electrical
  • Resistance
    6Ohm
  • Applications
    Motor Protection
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    170A
  • Voltage - Rated AC
    2.75kV