  • 172-E15-103R911
172-E15-103R911
advertisement
Manufacturer No:
172-E15-103R911
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-172-E15-103R911
Package:
Datasheet:
172-E15-103R911
Description:
CONN D-SUB PLUG 15POS PNL MNT
Step5Bar-code shipping tag
172-E15-103R911
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Free Hanging, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Housing Material
    PBT
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -50°C~100°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    172-E, M Series
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    15
  • Color
    White
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    15
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Wire Gauge
    20-26 AWG
  • Flange Feature
    Cable Side (4-40); Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Contact Form
    Machined
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A
  • Height
    10.2mm
  • Length
    39.2mm
  • Width
    12.6mm