  • 1808B222K202NT
1808B222K202NT
advertisement
Manufacturer No:
1808B222K202NT
Manufacturer:
Knowles Novacap
HK JDW NO:
438-1808B222K202NT
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
1808B222K202NT
Description:
2200pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1808B222K202NT
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.080W 4.57mmx2.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Height
    1.65mm
  • Length
    4.57mm
  • Width
    2.03mm
  • Thickness (Max)
    0.065 1.65mm