  • 1808CA332KAT1A
1808CA332KAT1A
advertisement
Manufacturer No:
1808CA332KAT1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1808CA332KAT1A
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
Description:
3300pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1808CA332KAT1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    3300pF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Height
    2.032mm
  • Length
    4.6mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    2.032mm