  • 1808GC101KAT1A
1808GC101KAT1A
advertisement
Manufacturer No:
1808GC101KAT1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1808GC101KAT1A
Package:
1808 (4520 Metric)
Datasheet:
Description:
100pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
Quantity:
In Stock : 1720
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
1808GC101KAT1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1808 (4520 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.181Lx0.079W 4.60mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.03mm
  • Case Code (Metric)
    4520
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Voltage
    2kV
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    2.032mm
  • Length
    4.57mm
  • Thickness (Max)
    0.071 1.80mm
  • Thickness
    2.032mm