  • 18121A102FAT4A
18121A102FAT4A
advertisement
Manufacturer No:
18121A102FAT4A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-18121A102FAT4A
Package:
1812
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
Step5Bar-code shipping tag
18121A102FAT4A
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    1812
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    1.4mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2mm