  • 18121A562FAT2A
18121A562FAT2A
advertisement
Manufacturer No:
18121A562FAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-18121A562FAT2A
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
18121A562FAT2A
Description:
5600pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
18121A562FAT2A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    5600pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.52mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.040 1.02mm
  • Thickness
    1.016mm