  • 18121C102KAT2A
18121C102KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
18121C102KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-18121C102KAT2A
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
18121C102KAT2A
Description:
1000pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
18121C102KAT2A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    X7R
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2004mm
  • Thickness (Max)
    0.040 1.02mm
  • Thickness
    1.016mm