  • 1812AA101JAT3A
1812AA101JAT3A
advertisement
Manufacturer No:
1812AA101JAT3A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1812AA101JAT3A
Package:
1812
Datasheet:
Description:
100pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
Step5Bar-code shipping tag
1812AA101JAT3A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    1812
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Positive Tolerance
    5%
  • Negative Tolerance
    5%
  • Height
    1.448mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    3.2mm