  • 1812AA102KAT2A
1812AA102KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
1812AA102KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1812AA102KAT2A
Package:
1812
Datasheet:
Description:
1nF Ceramic Capacitor 10% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
Quantity:
In Stock : 2184
Step5Bar-code shipping tag
1812AA102KAT2A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Voltage
    1kV
  • Height
    2.2098mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    3.2mm