  • 1812AC333KAZ1A
1812AC333KAZ1A
advertisement
Manufacturer No:
1812AC333KAZ1A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1812AC333KAZ1A
Package:
1812
Datasheet:
Description:
33nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
Step5Bar-code shipping tag
1812AC333KAZ1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    1812
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    33nF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Height
    2.54mm
  • Length
    4.5mm