  • 1812AF-221K-01
1812AF-221K-01
advertisement
Manufacturer No:
1812AF-221K-01
Manufacturer:
Fastron Technology
HK JDW NO:
3540-1812AF-221K-01
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1812AF-221K-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Number of Pins
    1812
  • Weight
    26.988746mg
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    CERAMIC-FERRITE
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Gold Flash (Au)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Current Rating
    115mA
  • Inductance
    220 μH
  • Test Frequency
    0.79MHz
  • Max DC Current
    115mA
  • Frequency - Self Resonant
    6MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    38
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    38
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    16.2Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    220 µH
  • Series Resistance
    16.2Ohm
  • Height
    3.65mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.8mm