  • 1812CC471KA11A
1812CC471KA11A
advertisement
Manufacturer No:
1812CC471KA11A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1812CC471KA11A
Package:
Datasheet:
Description:
470pF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
1812CC471KA11A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e4
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium (Ag/Pd)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    470pF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Case Code (Imperial)
    1812
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    630V
  • Height
    2.54mm
  • Length
    4.5mm
  • Width
    3.2004mm
  • Thickness
    2.54mm