  • 1812CS-102XJLB
1812CS-102XJLB
advertisement
Manufacturer No:
1812CS-102XJLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-1812CS-102XJLB
Package:
1812
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1812CS-102XJLB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 hour ago)
  • Package / Case
    1812
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ceramic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    5%
  • Pbfree Code
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver/Palladium/Platinum - with Glass frit
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Chip
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    1 μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • Max DC Current
    480mA
  • Frequency - Self Resonant
    310MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    60
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    60
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    1.2Ohm
  • Inductance-Nom (L)
    1 µH
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 50 MHZ
  • Height
    3.43mm
  • Length
    4.95mm
  • Width
    3.81mm