  • 1812GA101MA11A
1812GA101MA11A
advertisement
Manufacturer No:
1812GA101MA11A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1812GA101MA11A
Package:
1812
Datasheet:
Description:
100pF Ceramic Capacitor 20% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1812
Step5Bar-code shipping tag
1812GA101MA11A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Palladium/Silver (Pd/Ag)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    3.2mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Height
    2.2098mm
  • Length
    4.5mm