  • 1812L110/24DR
1812L110/24DR
advertisement
Manufacturer No:
1812L110/24DR
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-1812L110/24DR
Package:
1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet:
1812L110/24DR
Description:
PTC RESET FUSE 24V 1.1A 1812
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1812L110/24DR
    Select All
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    24V
  • Current - Max
    20A
  • Hold Current
    1.1A
  • Thermistor Application
    OVERLOAD PROTECTION
  • Time to Trip
    500ms
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    60mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    200mOhm
  • Trip Current
    1.95A
  • Thickness (Max)
    0.042 1.07mm
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric), Concave
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    POLY-FUSE®, 1812L
  • Size / Dimension
    0.179Lx0.128W 4.55mmx3.24mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Polymeric
  • Resistance
    200mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    RESISTANCE MIN IS 0.06 OHMS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Case Code (Metric)
    4532
  • Approval Agency
    cURus, TUV
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Max Current Rating
    20A
  • Power Dissipation
    800mW