  • 1812QC104KAT2A
1812QC104KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
1812QC104KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1812QC104KAT2A
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
Description:
0.1μF 630V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1812QC104KAT2A
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1812 (4532 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    630V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    4.572mm
  • Width
    3.2004mm
  • Thickness (Max)
    0.087 2.20mm
  • Thickness
    1.016mm