  • 1812YC333KAT2A
1812YC333KAT2A
advertisement
Manufacturer No:
1812YC333KAT2A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1812YC333KAT2A
Datasheet:
1812YC333KAT2A
Description:
0.033μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1812YC333KAT2A
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    4.572mm
  • Width
    3.2004mm
  • Thickness (Max)
    0.040 1.02mm
  • Thickness
    1.016mm