  • 182-025-113R481
182-025-113R481
advertisement
Manufacturer No:
182-025-113R481
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-182-025-113R481
Package:
Datasheet:
182-025-113R481
Description:
D-Sub Standard Connectors 25POS Male 5A SPCC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
182-025-113R481
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T
  • Housing Material
    Nylon
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2009
  • Series
    182
  • Feature
    Grounding Indents
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    25
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    25
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B
  • Backset Spacing
    0.318 (8.08mm)
  • Height
    12.5mm
  • Length
    53mm
  • Width
    24.9mm