  • 1825AC683MATME
1825AC683MATME
advertisement
Manufacturer No:
1825AC683MATME
HK JDW NO:
66-1825AC683MATME
Package:
1825 (4564 Metric)
Datasheet:
1825AC683MATME
Description:
0.068μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
1825AC683MATME
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1825 (4564 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.177Lx0.252W 4.50mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    6.4mm
  • Case Code (Metric)
    4564
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Custom Capabilities
    Uncoated/ Epoxy Coated N , L, J Leads
  • Height
    2.54mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.100 2.54mm
  • Thickness
    2.54mm