  • 1825GC153MAZ1A
1825GC153MAZ1A
advertisement
Manufacturer No:
1825GC153MAZ1A
HK JDW NO:
66-1825GC153MAZ1A
Datasheet:
1825GC153MAZ1A
Description:
FLEXITERM® 0.015μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.248W 4.60mmx6.30mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1825 (4564 Metric)
Quantity:
In Stock : 10064
Step5Bar-code shipping tag
1825GC153MAZ1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1825 (4564 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FLEXITERM®
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.181Lx0.248W 4.60mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Soft Termination, High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    6.4mm
  • Case Code (Metric)
    4564
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.54mm
  • Length
    4.5mm
  • Thickness (Max)
    0.134 3.40mm
  • Thickness
    2.54mm