  • 1825WA561KA11A
1825WA561KA11A
advertisement
Manufacturer No:
1825WA561KA11A
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-1825WA561KA11A
Package:
1825
Datasheet:
Description:
560pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 1825
Step5Bar-code shipping tag
1825WA561KA11A
  • Package / Case
    1825
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Palladium/Silver (Pd/Ag)
  • HTS Code
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    2.5kV
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2500V
  • Positive Tolerance
    10%
  • Negative Tolerance
    10%
  • Height
    1.8034mm
  • Length
    6.3mm
  • Width
    4.6mm