  • 183-015-213R561
183-015-213R561
advertisement
Manufacturer No:
183-015-213R561
Manufacturer:
NorComp
HK JDW NO:
551-183-015-213R561
Package:
Datasheet:
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
183-015-213R561
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Polyamide (PA9T), Nylon 9T
  • Housing Material
    Nylon
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2008
  • Series
    183
  • Feature
    Board Lock
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    15
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    15
  • Current Rating
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Shell Size, Connector Layout
    2 DA A
  • Backset Spacing
    0.590 (14.99mm)
  • Height
    12.5mm
  • Length
    39.1mm
  • Width
    24.9mm