  • 18PTFESTRGRA250
18PTFESTRGRA250
advertisement
Manufacturer No:
18PTFESTRGRA250
Manufacturer:
Remington Industries
HK JDW NO:
670-18PTFESTRGRA250
Package:
Datasheet:
18PTFESTRGRA250
Description:
Quantity:
In Stock : 13753
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
18PTFESTRGRA250
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Conductor Material
    Copper, Silver Coated
  • Jacket (Insulation) Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Operating Temperature
    200°C
  • Packaging
    Spool
  • Feature
    Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Voltage
    600V
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    Gray
  • Conductor Strand
    19/30
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.069 (1.75mm)