  • 18UL1015STRVIO500
18UL1015STRVIO500
advertisement
Manufacturer No:
18UL1015STRVIO500
Manufacturer:
Remington Industries
HK JDW NO:
670-18UL1015STRVIO500
Package:
Datasheet:
18UL1015STRVIO500
Description:
18 AWG GAUGE STRANDED HOOK UP WI
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
18UL1015STRVIO500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Cable Type
    Hook-Up
  • Jacket Color
    Violet
  • Conductor Strand
    16/30
  • Jacket (Insulation) Diameter
    0.110 (2.79mm)
  • Length
    500.0' 152.4m
  • Jacket (Insulation) Thickness
    0.030 0.76mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    UL Style 1015
  • Conductor Material
    Copper, Tinned
  • Jacket (Insulation) Material
    Poly-Vinyl Chloride (PVC)
  • Operating Temperature
    105°C
  • Packaging
    Spool
  • Feature
    Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Wire Gauge
    18 AWG
  • Voltage
    600V